Archiv pro kategorii „Tipy na výlet“

postheadericon Cesta do pravěku anebo kapradiny v Troji

Cesta do pravěku anebo kapradiny v Troji

Výstava KAPRADINY v Botanické zahradě v Troji byla prodloužena do konce listopadu. Vlastně jen její část – ta co je umístěna do skleníku Fata Morgana. Zde též nejdeme jeden pravěký skvost…

Vzácností, kterou na vlastní oči spatřil jen málokdo je šídlatka – rostlinka žijící pod hladinou severských jezer. U nás roste pouze ve dvou šumavských jezerech a veřejnost se o nich dozvěděla především díky faktu, že jejich nepočetnou populaci málem zničili filmaři při natáčení pohádky Nesmrtelná teta…

Kdy: do 30.11. 2011 denně mimo ponělí od 9:00-17:00
Kde: skleník Fata Morgana, Botanická zahrada Troja, Praha
Pořadatel: Botanická zahrada Troja Praha
WWW: http://www.botanicka.cz

Více v “Cesta do pravěku anebo kapradiny v Troji” »

postheadericon V Pražské Troji rozkvetly Podražce

V Pražské Troji rozkvetly Podražce

Rostlinu poté množili a darovali do několika dalších sbírek, mimo jiné i do zahrady Kebun Raya na Jávě. Všechny rostliny pěstované v Evropě postupně uhynuly, přírodní lokalita v Mexiku byla zničena a druh se zachoval pouze v Zahradě na Jávě, odkud v sedmdesátých letech dovezli botanici z Bonnu několik řízků zpět do Evropy. Odtud se opět pomalu šířila do dalších zahrad, tedy i do tropického skleníku v Praze. V přírodě nebyla Aristolochia arborea již nikdy znovu nalezena…

Zajímavosti:

  • Podražec (Aristolochia) je velký rod rostlin s více než 500 druhy, náležící do čeledě podražcovité (Aristolochiaceae).
  • Rostliny tohoto rodu jsou široce rozšířené a vyskytují se v nejrůznějších klimatických podmínkách.
  • V ČR je původní podražec křovištní (Aristolochia clematitis), nepříjemný jedovatý plevel, který je jediným zdrojem potravy larev vzácného motýla druhu pestrokřídlec podražcový u nás. Květiny mají specializovaný mechanismus opylování. Vůně rostliny je silná a intenzivně přitahuje hmyz. Vnitřní část okvětí trubice je pokryta chlupy, jako mucholapky. Teprve až je pyl zralý a popráší hmyz, chloupky zvadnou a dovolí hmyzu odletět. Ve skleníku Fata Morgana máme ještě další podražce. Tím dalším, v současnosti též kvetoucím je Aristolochia tricaudata

postheadericon Indiánský víkend v Troji – 16. a 17. 7

Indiánský víkend v Troji – 16. a 17. 7

O tomto víkendu se část Venkovní expozice Botanické zahrady v Troji promění na indiánskou osadu, kde nemůže chybět ani týpí… INDIÁNSKÝ VÍKEND bude vskutku nabitý zajímavým programem.

Kdy: 16.7.  – 17.7. 2011 denně od 9:00-19:00
Kde: Botanická zahrada Troja, Praha
Pořadatel: Botanická zahrada Troja Praha
WWW: http://www.botanicka.cz Více v “Indiánský víkend v Troji – 16. a 17. 7” »

postheadericon Léčivé rostliny v Troji

Léčivé rostliny v Troji

Léčivé rostliny v Troji

Návštěvníci si vyžádali výstavu, která má zbrusu novou tvář. Léčivé rostliny nejen jako užitkové rostliny, ale především jako esteticky atraktivní součást našich zahrad…

Kdy: 17.6.  – 31.7. 2011 denně od 9:00-19:00
Kde: Botanická zahrada Troja, Praha
-Ornamentální zahrada a výstavní sál denně 9 – 19 h
-skleník Fata Morgana 9 – 19 h denně mimo pondělí
Pořadatel: Botanická zahrada Troja Praha
WWW: http://www.botanicka.cz

Více v “Léčivé rostliny v Troji” »

postheadericon Pražská muzejní noc 2011

Pražská muzejní noc 2011

Horečka muzejní noci! Asi tak nějak by se mohl jmenovat dokumentární film, který by zachycoval atmosféru ojedinělé kulturní akce, která se jmenuje Pražská muzejní noc. Letní večer, muzea a galerie plné návštěvníků toužících po kulturních zážitcích v netradičním nočním čase. Pomineme-li dopravu a vstup do všech zapojených institucí a jejich objektů zdarma nebo za symbolické vstupné (v objektech Pražské informační služby a NKP Vyšehrad), je to právě ona noční doba, která je pro návštěvníky největším lákadlem.

Kdy: sobota 11.6. 2011 od 19:00
Kde: Praha
Pořadatel: Národní muzeum, Dopravní podnik hlavního města Prahy, Asociace muzeí a galerií ČR
WWW: http://www.prazskamuzejninoc.cz

Více v “Pražská muzejní noc 2011” »

postheadericon Ignis Brunensis – přehlídka ohňostrojů 27.5. – 12.6.

Ignis Brunensis – přehlídka ohňostrojů 27.5. – 12.6.

Moravská metropole – univerzitní, veletržní a ohňostrojné město Brno s nádhernou rekreační oblastí Brněnské přehrady a další místa Jihomoravského kraje se na přelomu května a června stávají tradičním cílem milovníků pestrých, kulturních, prezentačních i sportovních festivalových akcí BRNO – MĚSTO UPROSTŘED EVROPY … festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří a přehlídky ohňostrojů s hudbou STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS. Pro návštěvníky jsou připraveny v období 27. května až 12. června desítky zábavních a poznávacích akcí.

Kdy: 27. 5. 2011  – 12.6.2011
Kde: Brno
Pořadatel: Město Brno, Jihomoravský kraj
WWW: http://www.ignisbrunensis.cz

Součástí festivalu jsou i ohňostroje, které můžete shlédnout pod Petrovem a na vodní ploše Brněnské přehrady! Celý program naleznete v článku …

Více v “Ignis Brunensis – přehlídka ohňostrojů 27.5. – 12.6.” »

postheadericon Mezinárodní výstava SUISEKI A SHANGSHI 21.-29.5.2011

Mezinárodní výstava SUISEKI A SHANGSHI 21.-29.5.2011

Devět květnových dnů bude veřejnosti běžně nepřístupné sklepení Trojského zámku hostit unikátní výstavu kamenů suiseki a shangshi, kterou společně s European Suiseki Association pořádá Botanická zahrada hl. m. Prahy.

 

Suiseki jsou fantazií naplněné kameny, které dlouhé roky formovala sama příroda. Jde o starobylé umění vyjadřující úctu člověka k přírodě, především k vodstvu a horám. Sugestivní kameny, vhodně umístněné v domácnosti či zahradě symbolizují naše propojení s přírodou, rozvíjí estetické cítění, umožňují relaxovat, navozují chuť meditovat a v neposlední řadě jsou pěkným suvenýrem z krajiny svého původu. Jejich hodnota je dána výjimečností a originalitou tvaru či barvy, dlouhodobým, výhradně přírodním opracováním kamene, stejně jako řemeslnou náročností při zhotovení dřevěného podstavce.

Kdy: 21. 5. 2011  – 29.5.2011 (9:00-19:00)
Kde: Praha, Botanická zahrada Troja – sklepení Trojského zámku
Pořadatel: Botanická zahrada Praha
WWW: http://www.botanicka.cz

Více v “Mezinárodní výstava SUISEKI A SHANGSHI 21.-29.5.2011” »

postheadericon Trvalkový víkend v areálu zámku v Průhonicích 4.6. a 5.6.

Trvalkový víkend v areálu zámku v Průhonicích 4.6. a 5.6.

Tisíce květů kosatců, pěnišníků, denivek, pivoněk a další květin, komentované prohlídky s odborným průdTrvalkový víkendvodcem po sbírkách Botanické zahrady Chotobuz, ukázky využití trvalek, cibulovin i travin na květinových záhonech v Dendrologické zahradě a poprvé v historii i komentovanou prohlídku rozlehlého alpina  připravili pro všechny milovníky květin pracovníci Botanického ústavu AV ČR a Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích.

Kdy: sobota 4. 6. 2011  a neděle 5.6.2011 (9:00-18:00)
Kde: v prostorách Průhonického zámku, Průhonického parku a Dendrologické zahrady
WWW: http://www.pruhonice-obec.cz/park-zamek/d-65237/p1=2085
Vstupné: doprovodné akce zdarma, do parku 50,- Kč dospělí, 25,- Kč děti, 100,- Kč rodinné vstupné

Více v “Trvalkový víkend v areálu zámku v Průhonicích 4.6. a 5.6.” »

postheadericon Výstava tropických motýlů v pražské Troji od 5.4. do 1.5.2011

Výstava tropických motýlů v pražské Troji od 5.4. do 1.5.2011

V botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji startuje 5.4.2011 výstava tropických motýlů. Na dlani mám jen pár kousků, celkem ovšem do Troje ze Stratfordu nad Avonou „přiletí“ zhruba 5.000 kusů kukel 50 druhů exotických, něžných krasavců, kteří se budou líhnout přímo před zraky návštěvníků! Jsou mezi nimi rekordmani ve velikosti (nejmenší, největší) i rychlosti (ten nejrychlejší „to umí“ za více než 60 km/h)!

Kdy: 5. 4. 2011  – 1.5.2011 (út-ne 9:00-18:00)
Kde: Praha, Botanická zahrada Troja – skleník Fata Morgana
Pořadatel: Botanická zahrada Praha
WWW: http://www.botanicka.cz

 

Více v “Výstava tropických motýlů v pražské Troji od 5.4. do 1.5.2011” »

postheadericon 15. historický den na hradu Okoř 14.5.2011

15. historický den na hradu Okoř 14.5.2011

Všechny příznivce kultury, památek a oživlé historie zveme na tradiční, letos už patnáctý ročník historických slavností na hradu Okoř. Návštěvníci se mají nač těšit, pořadatelé připravili bohatý celodenní program. Na hradním pódiu i mimo něj se vystřídá mnoho šermířských skupin, dobová hudba a tanečnice, kejklíři, prostě vše pro Vaši potěchu ducha.

Krom programu vás čeká dobové tržiště s předměty rozličnými. Své tělo a svůj břich budete moci zaplnit pochutinami a nápoji lahodnými z dob minulých.

hrad-okor-15-historicky-den-01Kdy: 14. 5. 2011 (10:00)
Kde: Středočeský kraj, Okoř, hrad Okoř
Vstupné: děti 50,- dospělí 120,- (celodenní vstupné)
Pořadatel: RDO šermíři
E-mail: honza.x.d@seznam.cz
WWW: http://okorslavnosti.albums.cz/

Anketa

Už jste letos lyžovali?

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...
Nejlépe hodnocené
Facebook