postheadericon Mezinárodní výstava SUISEKI A SHANGSHI 21.-29.5.2011

 

Devět květnových dnů bude veřejnosti běžně nepřístupné sklepení Trojského zámku hostit unikátní výstavu kamenů suiseki a shangshi, kterou společně s European Suiseki Association pořádá Botanická zahrada hl. m. Prahy.

 

Suiseki jsou fantazií naplněné kameny, které dlouhé roky formovala sama příroda. Jde o starobylé umění vyjadřující úctu člověka k přírodě, především k vodstvu a horám. Sugestivní kameny, vhodně umístněné v domácnosti či zahradě symbolizují naše propojení s přírodou, rozvíjí estetické cítění, umožňují relaxovat, navozují chuť meditovat a v neposlední řadě jsou pěkným suvenýrem z krajiny svého původu. Jejich hodnota je dána výjimečností a originalitou tvaru či barvy, dlouhodobým, výhradně přírodním opracováním kamene, stejně jako řemeslnou náročností při zhotovení dřevěného podstavce.

Kdy: 21. 5. 2011  – 29.5.2011 (9:00-19:00)
Kde: Praha, Botanická zahrada Troja – sklepení Trojského zámku
Pořadatel: Botanická zahrada Praha
WWW: http://www.botanicka.cz

Již před 2000 lety byly v Číně takové kameny (gongshi, shangshi) sbírány a ceněny vysoce postavenými hodnostáři a umělci a byly vystavovány spolu s kaligrafiemi a tušovými malbami. Od 6. století našeho letopočtu se toto umění začalo šířit do Koreje (suseok) a Japonska (suiseki), kde se rozvinulo do osobitých forem. Kameny se vystavují buď na dřevěných podložkách (daiza) nebo jsou umístěny na keramických mísách (suiban) naplněných pískem. V současnosti se toto umění „pohledových kamenů“ stává –  pod různými jmény – populárním po celém světě.

Ve sklepení Trojského zámku bude představeno kolem 150 unikátních kamenů vysoké estetické hodnoty, které zapůjčili sběratelé nejen z České republiky a Slovenka, ale také  Polska, Maďarska, Rakouska, Itálie, Německa, Španělska, Spojených států, Švýcarska a Dánska.

Doprovodné akce:

Sobota 21. 5.

9-10h              Kritika vystavených kamenů – Luciana Queirolo, Itálie, prezidentka Italské asociace suiseki

10-11h            Suiseki – Karel Šerák, Česká republika,  prezident České asociace suiseki

11-12h            Suseok – korejské pojetí kamene – Juneu Kim, USA

15-16h            Kritika vystavených kamenů – Igor Bárta, Česká republika, prezident Evropské asociace suiseki

Neděle 22.5.

15-16h           Prezentace kamenů na suibanu – Milan Klika, Česká republika

Sobota 28. 5.

15-16h            Prezentace kamenů na daiza (dřevěná podložka pod kameny).  Jaroslav Poupa, Česká republika

 

Neděle 29.5.

15-16h            Suiseki a Shangshi – Igor Bárta, Česká republika, prezident Evropské asociace suiseki

16-17h            Hrou na čínskou flétnu shiao se s výstavou rozloučí etnomuzikolog a multiinstrumentalista Vlastislav Matoušek

  • Výstavu doplní obrazy PÍSMO – PAMĚŤ LIDSTVA výtvarnice Vladislavy Kuřátkové.

 

  • Před vstupem do sklepení Trojského zámku bude možné shlédnout výstavu ROSTINA JAKO SYMBOL inspirovanou stejnojmennou knihou naší přední japanoložky paní Věny Hrdličkové.

 

  • Po celou dobu konání akce si můžete zakoupit zajímavé kameny, misky i literaturu vztahující se k umění suiseki, o víkendech akci doplní také čajovna Na cestách.

 

  • Vstupenka na Mezinárodní výstavu suiseki a shangshi zakoupená v Trojském zámku umožňuje též vstup na venkovní expozici Botanické zahrady hl. města Prahy (neplatí naopak).

 

  • AKCE BY SE NEMOHLA USKUTEČNÍT BEZ LASKAVÉ PODPORY GALERIE HL. M. PRAHY, KTERÁ ZAPŮJČILA SKLEPENÍ ZÁMKU TROJA.
VN:F [1.9.14_1148] Hodnocení: 0.0/10 (0 hlasů)
 

Napsat komentář

Anketa

Už jste letos lyžovali?

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...
Nejlépe hodnocené
Facebook