postheadericon Výstava tropických motýlů v pražské Troji od 5.4. do 1.5.2011

 

V botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji startuje 5.4.2011 výstava tropických motýlů. Na dlani mám jen pár kousků, celkem ovšem do Troje ze Stratfordu nad Avonou „přiletí“ zhruba 5.000 kusů kukel 50 druhů exotických, něžných krasavců, kteří se budou líhnout přímo před zraky návštěvníků! Jsou mezi nimi rekordmani ve velikosti (nejmenší, největší) i rychlosti (ten nejrychlejší „to umí“ za více než 60 km/h)!

Kdy: 5. 4. 2011  – 1.5.2011 (út-ne 9:00-18:00)
Kde: Praha, Botanická zahrada Troja – skleník Fata Morgana
Pořadatel: Botanická zahrada Praha
WWW: http://www.botanicka.cz

 

 • Velkou atrakcí je líhnutí motýlů z kukel, které k nám v pravidelných zásilkách přicházejí, a to po celou dobu trvání výstavy, z motýlí farmy v anglickém Stratfordu nad Avonou
 • Motýli pestrých barev a krásných tvarů se v přírodě vyskytují v Africe, na Kanárských ostrovech, Filipínách, v Thajsku, Malajsii, ve Střední a Jižní Americe.
 • I letos budou velkou atrakcí ptakokřídelci, kteří patří mezi největší denní motýly světa. Jedná se o vzácné druhy, ovšem díky skvělé spolupráci s motýlí farmou je můžeme vidět i v Praze.
 • Ozdobou budou zcela jistě vzácné druhy otakárků, které se v Troji představí úplně poprvé..

Zajímavosti z motýlí říše

 • Motýl patří do skupiny hmyzu s tzv. dokonalou přeměnou – jeho vývojový cyklus má 4 stádia: vajíčko – housenku – kuklu – dospělce.
 • Kukly se dostanou do trojské Botanické zahrady přibližně za 12 hodin. Pak čeká pracovníky několikahodinová piplavá práce. Každou kuklu je třeba opatrně zbavit vláken vaty. V přírodě si housenky denních motýlů těsně před zakuklením upředou vlákno – tzv. opasek, kterým se pevně přichytí k podkladu, opoře. Při líhnutí motýla z kukly se tak může vší silou opřít a z kukly se snadno dostane.
 • Někteří noční motýli např. martináči si před zakuklením předou dokonce kokony, které chrání kuklu před napadením. Některé kokony se podobají krajkám.
 • Ve vyhřívaných vitrínách s vysokou vzdušnou vlhkostí kukly brzy dokončí přeměnu a nastává napínavý okamžik, kdy z kukly vylézá motýl. Na počátku má do krásy dost daleko, zmačkaná křídla a tlustý zadeček nevypovídají nic o budoucím půvabu. Motýl musí „napumpovat“ do křídel lymfu, aby se napnula a počkat až křídla ztvrdnou. Posléze přebytečnou tekutinu vyloučí a na lehoučkých křídlech odlétá mezi rostliny.
 • Motýlům se ve skleníku dobře daří (pokud je nezničí neopatrný či bezohledný člověk). Občas můžete pozorovat jejich páření. Zakrátko nacházíme i vajíčka motýlů.
 • Motýli ve skleníku mají k dispozici spoustu potravy. Na krmítcích najdou roztok cukru, banány a další ovoce. Mnozí ale dávají přednost květům.
 • Tropičtí otakárci tvoří ozdobu výstavy. Ve skleníku uvidíte drobné druhy velikosti odpovídající našim druhům a „obry“ s rozpětím křídel kolem 15 cm.

 

VN:F [1.9.14_1148] Hodnocení: 7.3/10 (3 hlasů)
Výstava tropických motýlů v pražské Troji od 5.4. do 1.5.2011, 7.3 out of 10 based on 3 ratings
 

Napsat komentář

Anketa

Už jste letos lyžovali?

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...
Nejlépe hodnocené
Facebook